12. října 2021 jsme na Spartě otevřeli Sportovní centrum mládeže. Sparta se i přes neúspěch ve výběrovém řízení ČSRU rozhodla, že SCM otevře na vlastní náklady. Cílem sportovního centra je pomoct mladým talentovaným hráčům v rozvoji jejich schopností a dovedností a umožnit jim zvyšovat jejich výkonnostní úroveň. Šéftrenérem SCM je Marek Švíř.

Původní myšlenka Sportovního centra mládeže vznikla v ČSRU. Sparta se zúčastnila výběrového řízení, bohužel jsme se nedostali mezi tři vybrané (a proto nemáme nárok na finanční podporu ze strany unie). O šanci získat podporu Unie se tak budeme ucházet v dalších letech.

Sportovní centrum mládeže jsme založili proto, abychom pomohli mladým talentovaným hráčům v rozvoji jejich schopností, dovedností a možnost zvyšovat jejich výkonnostní úroveň.

Vývoj ve sportovním prostředí se v současné době začal směrovat výrazně k výkonnostní složce a fakt, že ragby se dostalo mezi olympijské sporty, nám dává velkou výzvu posunout náš krásný sport na vyšší úroveň. Pokud chceme v ragby udělat posun vpřed, je třeba si vzít příklady z okolních sportů. 

V poslední době jsme také začali zaznamenávat úspěchy české reprezentace 7‘s jejímž základem jsou hráči Dukly Praha, kteří mají k dispozici velmi kvalitní přípravu s profesionálním zázemím. Díky zvýšení tréninkových jednotek se začali postupem času profilovat hráči, jejichž sportovní a výkonnostní úroveň šla v posledním období velmi nahoru. 

Jestliže chceme i na klubové úrovni přemýšlet nad zlepšením sportovní a výkonnostní úrovně hráčů, kteří mají zájem se více rozvíjet nad rámec klubových tréninků své kategorie, musíme pro ně připravit podmínky. To vidíme i na Spartě – už tři roky trénují mládežnické kategorie třikrát týdně a to viditelně napomáhá v rozvoji hráčů.

Více si o fungování Sportovního centra mládeže můžete přečíst na stránce SCM.