Sedmičkové ragby na Spartě

Sedmičkové ragby nebo také Rugby Sevens je jedna z forem námi tak milovaného sportu. Jak je z názvu zřejmé, sedmičkové ragby se hraje v sedmi hráčích, dvakrát sedm minut a to na hřišti stejných rozměrů jako při patnáctkovém ragby.

V České republice se sedmičkové ragby hraje v několika kategoriích a na různých úrovních. V mužské kategorii se soutěž dělí na Elitní sérii, 1. Českou sérii, Moravskou sérii a 2. Českou sérii. Ženy hrají Elitní sérii, 1. Sérii a 2. Sérii. Mezi mládežnické kategorie patří hráči do 14 let (U14), do 17 let (U17) a hráči do 19 let (U19).

Sedmičky se samozřejmě hrají také na mezistátní úrovni a to také ve více kategoriích. Reprezentační týmy jsou mužské, ženské, U14, U16 a U18.

Historie sedmičkového ragby na Spartě

Na Podviňáku se sedmičky pořádně rozjely v roce 2013, kdy se do pozice hlavního trenéra A týmu mužů angažoval Antonín Brabec. V době sedmičkové soutěže byly tréninky zaměřeny na kondici a herní přehled, který je při 7s potřeba. Sparta se po celou dobu drží v nejvyšší sedmičkové soutěži (dnes Elitní série).

První úspěch přišel hned v červnu 2014, kdy na Dragonu Brno vrcholila sedmičkářská sezóna a Sparta si došla pro zlaté medaile. V přibližně stejnou dobu se bojovalo o cenné kovy i v ženské soutěži a Sparťankám se také podařilo vybojovat zlato.

Rok 2014 si můžeme zapamatovat jako rok kdy Sparta vybojovala sedmičkářský zlatý hattrick, protože zlaté placky si z Říčan přivezl i tým U18, když ve finálovém zápase porazil silný tým domácích.

V dalším roce nebyla sedmičkářská sezóna bohužel tak úspěšná jako ta předchozí. Po přestupu několika hráčů do zahraničí byl tým oslaben a jak v 15s, tak v 7s soutěži se držel na průběžném třetím až čtvrtém místě. Našemu 7s týmu se však podařilo udržet pozici v Elitní sérii. Přestože se týmu nedařilo jak by si představoval, měla Sparta možnost účastnit se, jakožto loňský mistr republiky, mezinárodního sedmičkového turnaje v Moskvě.

Nezapomínejme však na naše holky, ty vybojovaly v roce 2015 druhé místo a odvezly si tedy stříbrné medaile.

Po změně hlavního trenéra A týmu, kterým je Petr Okleštěk, se zatím zlato nekonalo ale tým je na vzestupu a v sezóně 2016 si chlapi došli alespoň pro bronzové medaile. Sparťanky byly zase o krok napřed a v roce 2016 si přivezly z finálového turnaje v Říčanech opět stříbrné medaile. Je vidět, že trenér žen Zdeněk Albrecht odvádí jak v 7s tak v 15s skvělou práci.

Popularizaci sedmiček přispěl i fakt, že v roce 2016 se na letních Olympijských hrách v Riu vyskytl právě tento sport. Zlaté medaile z Ria si v mužské kategorii přivezl tým Fidži, pro který to byl první zlatý úspěch v historii Fidži na Olympijských hrách. Na druhém místě byl tým Velké Británie a bronz si odvezli borci z Jihoafrické republiky.

V kategorii žen na Olympiádě zářily hráčky Austrálie, které ve finále porazily Nový Zéland. Na třetím místě se umístily hráčky Kanady, když položily na lopatky tým Velké Británie.

Zajímavá videa ze světových Sevens

Pod článkem jsou jedny z nejlepších videí, které ve světě rugby sevens můžete vidět.

Stručná pravidla ragby 7s

Wellington 7s highlights

Fidži